top of page

MICHAEL PHELPS'IN SIRRI NE?

2008 Pekin Olimpiyatlarında Michael Phelps 8 tane altın olimpiyat madalyası almış, olimpiyat tarihinde en büyük sporcu olmuştu.

Efsaneydi artık, adı her yerde, reklamlarda... E tabii ben ve tüm yüzücüler kendisine hayranız. Hakkında bir sürü efsane var, günde 10.000 kalori alıyormuş, ayağı 55 numaraymış, sudan hiç çıkmıyormuş yüzüyormuş. Bir diğer söylenti de aslında bunlar doping alıyorlarmış ama silicisini bulmuşlar, o yüzden böyle gelişiyorlarmış.

Acayip antrenman şartları varmış, sürekli antrenmanlarda sağlıkçısı, psikoloğu, beslenme uzmanı filan her şeyi varmış. E tabii böyle olunca ancak 8 altın kazanılıyormuş.

Neyse sonra, 2015'te inanamadığım bir olay oldu. Türkiye Yüzme Federasyonu beni ABD Baltimore'a eğitim için Michael Phelps'in kulübüne gönderdi. 2 ay boyunca kulübün tüm antrenmanlarında bulunma şansı yakaladım. Takımda Phelps gibi birçok olimpik yüzücü ve olimpik yüzücü adayı da vardı.

Detaylara girmeden anlatayım. Çalıştıkları havuzda kenarda insanlar güneşlenirken antrenman yapıyorlardı. Çok şaşırmıştım. 8 altın kazan, efsane bir isim ol ve artık böyle bir havuzda antrenman yap? Ne sağlıkçısı, ne diyetisyeni, ne de başka bir şeyi yoktu. Kara çalışmaları için derme çatma, muşamba ile kapatılmış bir alanda dumbelllar, ağırlıklar vardı o kadar. Havuz da 1960'lardan kalma, halka açık bir fitness kulübüne ait havuzdu.

Ama sabah 7:00’deki antrenmana 05:30'da gelen hocası (Bob Bowman) antrenman programlarını yazar, tüm antrenmanı büyük bir önemle yaptırırdı. Tüm sporcular da antrenmanın hakkını vererek yüzerlerdi. Hepsi bu kadar...

Akıl almıyor ama işte başarının şartı sadece çalışmak. İşine odaklanmak. Konforu bir kenara bırakmak, sistemden dert yanmaktan vazgeçmek, kendine acımamak...

hayatımın en önemli fotoğrafı, bir efsane ile tanışmış olmak ve onun antrenmanlarını izlemek


121 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page