top of page

MASTER YÜZME'NİN ÖNEMİ NEDİR?

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda Master Yüzme’ye olan ilgi oldukça artmış durumda. Yarışmalardaki kıran kırana geçen mücadeleye ve sporcuların fizik durumlarındaki gelişime bakınca bunun yalancı bir büyüme olmadığı da aşikar.

Master Yüzme nedir, önce buradan başlayayım.

Master Yüzme; yüzme sporunun yaşam boyu yapılabilir olduğu bir branşıdır. Yarışmalarına 25 yaşını aşmış sporcular katılabilir. 25-29, 30-34 yaş gibi 5 yaşlık gruplar halinde kategoriler vardır. Kadınlar ve erkekler kendi içinde gruplandırılır. Dünya ve Avrupa şampiyonları iki yılda bir yapılırken, Türkiye şampiyonaları her yıl iki veya üç defa farklı bir şehirde yapılmaktadır.

Çocukluk ya da gençlik dönemlerinde ileri seviyede yüzücülük yapmış olanlar veya sıfırdan yüzme öğrenip yarışmalara katılacak yeterliliğe sahip olan herkes master yüzücü olabilir. Zaten işin güzel yanı da budur. Yaşam boyu, kendi ölçeğinizde, ama tıpkı bir yüzücü gibi antrenman yapıp, yarışmalara katılabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu vesileyle farklı şehirleri ve kültürleri de tanıma fırsatı yakalıyorsunuz. Dostluk ve arkadaşlıklar geliştirebiliyorsunuz.

Master Yüzme, her şeyden önemlisi yüzme sporunu hayat boyu tıpkı bir yüzücü gibi kendi ölçütlerinizde yapabileceğinizi, sportif gelişimin insan hayatının her safhasında olabileceğini kanıtlıyor.

Master yüzücüler aynı zamanda çocuklarına veya torunlarına rol model olarak, yüzme sporunu yapmanın bir yaşam tarzı olduğunu gösteriyorlar. Yüzme ekipmanı alarak markaların kalkınmasına, aynı zamanda elit spora katkı sağlamasına dolaylı destek oluyorlar. Gittikleri yerlerde ulaşım, konaklama ve lokanta harcamaları ile ekonomik döngü sağlıyorlar. Yani sporunun sosyal, kültürel ve ekonomik olarak yayılmasına ve yaygınlaşmasına büyük rol oynuyorlar. Tabii kendileri için de, sağlıkları için faydalı bir şey yapıp, yaşam kalitelerini arttırıyorlar.

Master yüzmenin, yüzme sporuna bir büyük katkısı da yüzme kültürünü öğretmesi olabilir. Bir master yüzücü havuz kültürünü ve yüzme jargonunu öğrenir, yüzücülerin zorlu antrenman şartlarını kendi ölçeklerinde tadımlar. Yüzme kültürü arttıkça gelişim daha kaliteli olacağı aşikardır.

Neresinden bakarsanız, kişinin hem kendi yaşamı, kendi sağlığı için hem de genç yüzücülerin yetişebilmesi için maddi ve kültürel bir zemin hazırlamış olur.

Kıssadan hisse; master yüzme, bir spor olmanın ötesinde etki alanı çok yüksek bir nitelik taşır.
100 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page