top of page

MARMARİS AQUAMASTERS 2018

Güncelleme tarihi: 2 Haz 2023

Marmaris Aquamsters yarışını özet gecip, degerlendirmek istedim. Öncelikle "Keşif Kulvarı"ndan Kağan Deniz ve "Farkındalık Kulvarı"ndan Sahire Tuncer ilk yüzme yarışlarında kulaç attılar. Yüzmeye bu sene başlayıp, orada yarışarak, böylesi bir cesaret örneği oldukları için kendilerini kutluyorum.

İlk yarışmalarda herkese tavsiyem; bulunduğunuz anın tadını çıkarmanız olacaktır. Denizin, güneşin, organizasyon atmosferinin tadını çıkara çıkara yüzmeniz, yarışma sonrası kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Gözlemlediğim kadarıyla her iki yüzücümüz de böyle yaptılar...

Daha önce en az bir yarışmaya katılmış tecrübeli yüzücülerimiz ise kendi gelişimlerini gözlemleme şansı yakaladık. En bariz gözlemlediğim noktalar;

  1. Yüzerken zorlanılan mesafe veya branşların daha rahat yüzülmesi,

  2. Daha önce yüzülen mesafelerin daha iyi bir süre ile yüzülmesi,

  3. Yüzülen yarışmalarda su altını iyi kullanmak, takla atmak, karışık yarışı yüzebilmek gibi yüzücünün antrenman kalitesini gösteren her şeyi yerine getirilmesi oldu.

Tüm yüzücülerimiz bu 3 noktadan en az birini layıkıyla yaptılar.

Bunların yanında er meydanında yüzücüleri gözlemlemek, onların farklı durumlara karşı verdikleri tepkileri anlamak, ileride yapacağımız teknik ve taktik antrenmanlar için de faydalı oldu. Zaaflarımızı, eksik yanlarımızı da gördük elbette. Geliştirmemiz gereken birçok nokta var, bunları tespit ettik, önümüzdeki antrenmanlarda da hepsini hedefe uygun revize edeceğim.

Zaaf ve eksiklerimizin neler olduğunu kişisel bazda paylaştım veya zamanı gelince yine kişisel olarak paylaşacağım. Kazandığımız madalyalardan hiç bahsetmiyorum, bu işi madalya için yapmıyoruz, eğer olursa ve madalya kazanılırsa bu işe vermiş olduğunuz zamanın, emeğin karşılığını sadece kendinizi tatmin edecek şekilde görüyorsunuz.

Madalya kazanmak veya hiç ulaşılmaz yerleri yüzmek çok maddesel bir yaklaşım ve benim antrenör olarak master yüzmeye olan bakış açımızda bunun karşılığı yok. Bu işin sonu yok, gelişimin de sonu yok, dünyanın en başarılı master yüzücüsü de olsanız çalışmanın sonu gelmiyor. Önce sağlık ve afiyet dolu, sonra yüreğinizi tatlı çarptıran, sonra da yarışma anının tadını çıkardığınız, daha sonra da kendinize karşı yaptığınız bu yarışmaları kazandığınız, bazen de kaybettiğiniz hiç sonu gelmeyen bir yolculukta olduğunuzu unutmayın.

Dostluk ve paylaşımlar için tüm yarışmacılara, yarışa gelmeyen veya gelemeyen ama kalbi bizimle olup heyecanı paylaşan tüm yüzücülerimize teşekkür ederim.

Birkaç yarışma fotoğrafı paylaşıyorum.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page