top of page

İLK YARIŞ İLK HEYECAN

Yetişkinlik yaşlarına kadar herhangi bir yüzme yarışına katılmadınız. Ama yüzme antrenmanları yapmaya başladınız. Antrenörünüzün veya bir arkadaşınızın yönlendirmesi ile de bir yüzme yarışına katılacaksınız.

Heyecan dorukta, peki bu ilk yarışmada neler yapmanız gerekir?

İlk tavsiyem, anın tadını çıkarın, yüzdüğünüz anın, suyun, güneşin, doğal güzelliklerin, organizasyonun, spor yapma anının tadını çıkarın.

İlk yarışınız ve böyle bir ortamda ilk kez bulunacağınız için nelerle karşılaşacağınızı elbette bilmiyorsunuz. Nasıl yüzdüğünüzü ve diğer insanların nasıl yüzdüğünü de bilmiyorsunuz. Ama hiç kimse sizden yüzüp rekorlar kırmanızı da beklemiyor. Aksine işin güzelliği o heyecanı tatmak. Tattıktan sonra ne güzel bir heyecan olduğunu anlayacaksınız.

Yarışmaya 100 kişi giriyorsa 1 kişi kazanıyor, geriye kalan 99 kişi ise kaybetmiyor. Eğer kaybetselerdi sadece birinci olanlar yarışmaya katılırdı.

Yarışmalar kişisel gelişiminiz için çok iyi fırsatlardır. Yarışma anında kendinle ve diğer dışarıda olan faktörlerle mücadele etmek kişisel gelişiminize büyük katkı sağlayacaktır.

Sonrasında, bir yüzme yarışına katılıp, akşamdan başlayan heyecanını hissetmek, yarışma öncesi ısınma antrenmanıyla, yarışmada yüzen yüzücüleri izlemeyle ve ortamın etkisiyle rtan yüzme kültürünle yarışma sürecinde yüzmeye olan bakış açınızdaki olumlu değişimi göreceksiniz.

Bu anlamda ilk yüzme yarışları oldukça faydalıdır. Yarışa girmeye yönlendirdiğim herkesten aldığım ilk tepki "hocam ben o kadar iyi mi yüzüyorum" oluyor. Yukarıda da dediğim gibi hızlı ya da yavaş yüzdüğünüz için değil, yarışa katılıp, o ortamı tatmak daha iyi yüzmenize yardımcı olacak bir antrenman olduğu için yarışa girmenizi tavsye ediyorum.

Yarışmaları bu zamana kadar bu işe daha fazla emek ve zaman harcayanlar kazanmaya adaydır. Ama kesinlikle ilk yarışma için kaybetmeyeceksiniz.

Unutmayın, yarışmalar da antrenmanın bir parçasıdır.


31 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page