top of page

BADİ EKREM SENDROMU


Hababam sınıfı filmlerini kendimize yakın hissetmemizin belki de en büyük nedeni oradaki karakterlerin gerçeğe yakın birer tanıdığımız gibi olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Filmdeki karakterlerin hepsi birbirinden değerli karakterler. Fakat benim üzerinde durmak istediğim Badi Ekrem karakteri. Değinmeden geçemeyeceğim en sevdiğim aktörlerden biridir Şener Şen.

Badi Ekrem’in en baskın özelliği her spor dalında başarılı hatta en başarılı olması ve kadınlara karşı gösterişliliği ile hava atmasıdır. Filmdeki her karakter öyle gerçeğe yakındır ki sanki hepimiz biraz Badi Ekrem’e benzeyen bir beden eğitimi öğretmeni ya da bir antrenörü olmuştur eğitim hayatı boyunca. İşte öyle bizden biridir Badi Ekrem. Türk spor eğitimcisinin komik yüzüdür.

Hababam Sınıfı film olmadan önce bildiğiniz gibi bir romandı ve yazarı da Rıfat Ilgaz’dır. Rıfat Ilgaz röportajlarından birinde Hababam Sınıfı’nın “Türk Eğitim Sisteminin ağlanacak halde olduğunun kanıtıdır” diye bir laf ettiğini okudum ve kendisini haklı buldum. Çok doğru aslında, hepimizin sempatiyle gördüğü Hababam Sınıfı aslında insanlıktan nasibini almış ama eğitim adına hiç bir iş yapmayan öğrencilerle dolu. Hepsi aslında zehir zemberek. Çünkü isterlerse dersler de başarılı da olabiliyorlar. Hepsinin Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni bir ağızdan söylediği sahne bunun bir kanıtıdır. Bu çocuklar sosyal hayatlarında başarılı olacak çocuklardır fakat eğitim sistemi onları sınıfa hapsederek köreltmiştir.

Badi Ekrem’e gelince. Tipik bir spor insanıdır. Sporda düzenli bir başarıya kavuşamamızın en büyük nedeni işte. Her şeyi o bilir. Her şeyi yapar ve her şey de başarılıdır. Etrafınızdaki spor insanlarına bir bakın bakalım. Hepsinin içinde bir Badi Ekrem göreceksiniz. Hemen hemen hepsi Badi Ekrem kadar komik.

Olmaması gereken budur aslında olması gereken değil. Spor insanının da özelleştiği spor dalları, spor dalları içerinde ayrı konular olmalıdır. Spor çok geniş bir kavramdır. Bir Türkçe öğretmeni Matematik öğretemezse, bir futbol antrenörü de yüzme yaptıramaz. Tabii temelde aynı şeyler olduğu için temel eğitim tüm antrenörler tarafından verilebilir. Ama antrenörün spor geçmişi çok önemlidir. Sporda kibiri köreltme çok önemlidir. Egoların mutlaka olması gerekir ama egoların köreltilmesi çok önemlidir. Her şeyi ben bilirim havalarından vazgeçmek çok önemlidir.

İşin büyüsüne kendisini kaptırmadan spor insanları da yok değil tabii ki. Şunu da belirtmek isterim ki, ülkemde dünyadaki en iyi antrenörler listesine girebilecek bir çokta antrenör var. Bu antrenörlerle aynı ortamlarda çalışıp, onlarla iletişim kurmak bile benim için gurur kaynağıdır.

57 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page