top of page

Sibel Aydemir - Meis Kaş 2022

Güncelleme tarihi: 30 May 2023

Bu yarışa Alanya da 5K yüzdükten sonra katılmaya karar vermiştim. Daha uzun mesafe yüzmek , kendimi denemek istiyordum.

Taha hoca'ya Nisan ayında Kaş Meis yarışına başvurum olduğunu, yüzebilir miyim diye sorduğumda ,haftalık antrenman sayımı arttırmam gerektiğini söyledi. Onun verdiği programları, haftada 4 gün yüzdüm. Fizyoterapist Şafak hoca'nın hazırladığı egzersizleri her sabah yaptım. Hazırlık olması için Mayıs da Aquamasters Antalya'da 5K Suluada yarışında yüzdüm. Son 2 hafta ,vücut direncim için takviye almaya, günlük maden suyunu 2 adet içmeye başladım. İçtiğim su miktarını arttırdım. Bu yarışı tatil, yüzme ve güzel bir deneyim yaşayacağımı düşünerek stresimi azaltmaya çalıştım.

Kaş'a yarıştan 2 gün önce geldim . Cuma akşamı yol yorgunluğu ile iyi uyudum, bu uyku beni toparladı ve yarış gecesi uyuyamadığım için stres yapmadım.

Merkezde bir otel seçmiştim, gece saat 1-2'ye kadar gürültü, müzik sesleri devam ediyor. Kaş'ta her yer yürüme mesafesinde, biraz meydandan uzak konaklama seçmek gerekliymiş.

Yarış günü sabah 6.30'da feribotun kalkacağı yerde olmamız söylendi . Kahvaltı için bir gün önceden buzdolabına koyduğum 2 haşlanmış yumurtayı, biraz cevizi, 2 tatlı kaşığı badem ve fıstık ezmesini su ile odada yedim. Otel bir gün önce sabah için sıcak su, poşet çay hazırlayacağını s

öyledi. Takım arkadaşımHuri ile aynı otelde kalıyorduk, birlikte çaylarımızı içip otelden ayrıldık. Buluşma noktasında diğer takım arkadaşları ile buluştuk. İsimleri okunan, pasaport kontrolünden geçip, feribota bindi.

Feribot hareket edip, limandan ayrılınca kerteriz için uyuyan devin ( uyuyan dev; Meis'den Kaş'a yüzmek için kerteriz alınan yerin yüzücüler tarafından tarif edilen adı ) ağzı, boynu, karnı nasıl görünüyor dikkat ettim. Çıkış iskelesi 2 beach tenteleri arasında, balon var. Boyun ve ağız, beyaz Kaş evlerinin, yerleşim bölgelerinin nerelerine denk geliyor ,genel görüntü nasıl Meis'e gidene kadar baktım.

Feribotta yarım muz yedim, su içtim, inmeden güneş kremi, vazelin sürdük. Bol sürülen güneş kremi ve vazelin koruyucu oldu. Alanya'da vazelin sürmediğimden, koltuk altlarım pişik olmuştu, mayo askıları tahriş etmiş, yara yapmıştı. Bu kez hiçbiri olmadı.

Feribottan inip, beklemeye başladık. Teknik toplantıda, güvenlik tekne ve kanolarının Türk karasularında bekleyeceğini, öncesinde Yunanistan sahil güvenliğinin olacağını açıkladılar. Bundan biraz gerilmiştim ki organizasyon teknesi en arkadan geleceklerini ,kimseyi bırakmayacaklarını söyledi .Yarış başlamadan, Kaş Belediye Başkanı da iskeleye geldi, başarılar diledi. "Kendi kendime güvenlik tamam sen Kaş'a yüzmene bak" dedim ve atladım suya.

Genel de tek yüzdüm, bazen birileri ile rastlaştım ,ben mi onları geçtim, onlar mı beni geçip gitti farkında değilim. Meis'den çıkmadan önden giden grubun yüzme balonlarını takip ediyordum en baştan beri kerteriz noktalarını görüyordum ,bu beni rahatlattı. Buruna geldim, bu bölüm bitti dedim, açık denizi geç Türk tekneleri bekleyecek. Bir deniz kaplumbağası gördüm. 5 kolda bir kerteriz aldım, bazen başım dışarda yüzdüm. Ben akıntıyı hissetmedim .Hep devin ağzına bakıyor, onun hizasında yüzüyordum. Sağımda Türk teknelerini görmeye başladım, çok yakınımda değildiler. Buraya kadar rahat gelmiştim. Dalga sağ bacağıma yüzme balonunu çarptı, irkildim ve baldırım kasıldı, ayak bileğimi kendime çekip yüzmeye devam ettim. Kasılma geçmedi. Durdum ayağımı yakalayıp kendime doğru çekip bekledim, biraz rahatladı. Devam ettim, nefes alırken burnum yanıyordu, ağızdan nefes almaya dikkat ettim, burnumu havuzda olduğu gibi kapamalıydım demek. Bu ilk defa oldu, bir daha yanıma burun mandalımı almalıyım.

Kaş yaklaşmıştı,kano gördüm, su istedim, birazını içip, geri kalanı ile yüzümü yıkadım. "Balonları göremiyorum" dedim, kanodaki görevli kız "ben de görmüyorum, rotanız doğru devam edin" dedi.

Sarı balonu gördüm, deniz dalgalıydı, yorulmuştum, tempom düşmüştü. "Az kaldı, bitiriyorsun" dedim kendime. Çıkışı ben rahat gördüm, uyuyan deve teşekkürler edip, merdivenden çıktım.

İyiydim, tükenmemiştim 3.5 saatte bitirsem iyi olur diye düşünürken, 3 saat 16 dakikalık sürede bitirdim. Benim amacım keyifle yüzüp yarışı bitirmekti.

Çıkışta su, meyve suyu içtim, limon yedim, kek yedim. Ağzım tat almıyordu sanki. Gün içinde bol su ve maden suyu içtim. Kas gevşetici aldım.

Biraz sırtım ağrıyor, rahatsızlık vermiyor.

Pazartesi de kalıp, denizde kaya aralarındaki balıkları kovaladım. 4 gün benim için yeterliydi.

Takım halinde olmak çok konforlu ve eğlenceliydi. Konuk Yazar Master Yüzücü Sibel Aydemir


40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page