top of page

MENEKŞE YAYLASI TREKKING


Menekşe Yaylası Trekking Parkuru, benim saatime göre gidiş-dönüş yaklaşık 15K sürdü. Fakat Menekşe Yaylası'na ulaşmaya az mesafe kala, yolumuzu kaybetmiş olma fikri ve sağanak yağmur riskinin artmasıyla geri döndük. Yani toplam parkurun 17-18 km'lik bir yol olma ihtimali yüksek diye tahmin ediyorum.

Menekşe Yaylası, Kocaeli-Gölcük-Yuvacık sınırları içerisinde. Anadolu yakasından araçla 120km uzaklıkta, Yuvacık Barajı kenarından yollarla Aytepe'ye çıkılıyor. Yol kenarında doğa manzaraları, kahvaltıcılar ve yemek yerleri var. Özellikle Yuvacık Barajı çevresi yapılaşma oldukça az olduğu için yeşile bakmaya doyuyorsunuz.

Aytepe başlangıç alanında Menekşe Yaylası tabelası gözüküyor. Benim saatime göre Rakım yaklaşık 1000 metreydi... Parkuru kendimce dört etaba ayırdım.

1. Etap: Geniş bir araç yolundan aşağıya doğru kıvrılan bir yoldan indik. İnilen yerde bir cılız dere, kenarında da bir kahve tesisi vardı.


2. Etap: Hemen suyun diğer tarafında orman içerisine giriyoruz, burada tabela ile yol gözüküyor. Orman yolu içerisinde parkurun en zor yolu burası, bir de sürekli çıkış olduğu için biraz daha zorlaştı. Kuş sesleri burada bir başka duyuluyor! Bir müddet sonra yolumuz "Şahin Tepe" denen uçurum kenarına çıktı. Burada enfes bir manzara mevcut... Yolunuz buraya çıktıysa soldan devam etmeniz gerekirdi ama manzara çok güzel olduğu için bizim için iyi bir durak oldu.

3. Etap: Bir miktar daha orman içerisinden tırmanış yaptıktan sonra, artık yolların genişlediği bir etaba başladık. Bir önceki etaptan daha geniş bir yollarla devam ettik.

4. Etap: Bir önceki etap bizi direk bir yol ayrımına getirdi. Yol soldan yukarıya, sağdan aşağıya gidiyor. Hiç bir tabela işareti olmadığı için sağdan gitmeyi tercih ettik. Burası araçlarında girebileceği bir yol. Daha önce araç veya iş makinası geçmiş. İşaret olmaması bizi yanılttı. O yüzden tam hedefe ulaşamadan geri döndük. Dönüş yolunda Kahve tesisinde çalışan bey efendiden öğrendiğim kadarıyla, doğru yoldaymışız ve hedefe çok az bir mesafe kala geri dönmüşüz.7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page