top of page

10 FARKLI İP ATLAMA EGZERSİZİ


Hız, çeviklik, çabukluk, koordinasyon, denge, dayanıklılık...

İp atlamak; birçok sportif parametreyi geliştirmenize yardımcı olan bir egzersiz çeşitidir. Günümüzde popüler olan minimalizm felsefesine de oldukça uygun bir ekipmandır. Yer kaplamaz, her yere taşınabilir ve her yerde çalışılabilir. Evde, ofiste, atölyede, tatilde, bahçede her yerde ip atlayabilirsiniz. Buna rağmen pozitif etkisi oldukça yüksek, oldukça kapsamlı bir egzersiz çeşitidir. Fiyatı ucuzdur. Ulaşılması kolaydır. Hatta nalburdan alınacak halatlarla bile atlanabilir.

Hayatında hiç spor yapmamış insanlar için harika etkileri vardır. Üst düzey müsabakalara hazırlanan sporcular içinde oldukça efektiftir.

İp atlamaya ilk kez başladıysanız önce akıcı bir şekilde ip atlayacak duruma gelmek için birkaç gün yılmadan çalışmanız gerekir. Çünkü koordinasyonu geliştirmek o kadar kolay değildir. Ama gözünüzde de büyütmeyin. Günde 10-15 dakika çalışma ile birkaç günde çözersiniz.

Yeni başlayan sporcularımda, ilk zamanlar ipe takıldıkça insanı sinir eden bir ruh hali yarattığını gözlemliyorum. Ama sonrasında sayılarını arttırdıkça daha da motive oluyorlar. Yani yılmadan çalışırsanız, ip atlamak oldukça kolay bir egzersiz. Eğer akıcı bir şekilde düz ip atlayabiliyorsanız videodaki diğer atlama çeşitlerini çalışın. Böylelikle hem koordinasyonunuzu geliştirirsiniz hem de ciddi bir antrenman yapmış olursunuz.

Artık tüm atlama drilllerini akıcı bir şekilde yapıyorsanız, o zaman ya sayı ya da süre ile çalışarak ip atlama setleri yapmaya başlayın. Meseala "8x50 ip atla, aralarda 1 dakika dinlen" veya "1 dakika ip atla 1 dakika" dinlen gibi.

Daha da ileriye taşımak istiyorsanız, ip atlama yanına başka fitness hareketleri ekleyin. Mesela "5 defa 50 tane ip atla + 10 tane Squat" yap gibi. 4

10 tane İp Atlama Egzersizi'ni videodan izleyebilirsiniz.

1- Düz Atlayış

2- Bir Sağ Bir Sol

3- Yanlara

4- Bir İleri Bir Geri

5- Çapraz Geçiş

6- Rotasyon

7- Geriye Atlayış

8- Diz Çek

9- Topuklar Kalçaya

10- Makas Ayak

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page