top of page

YAZ GELDİ, YÜZME BİLMENİN ÖNEMİ ARTTI

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yüzme bilmenin önemi arttı. Suda kötü bir tecrübe yaşamamak için ilk iş, emniyet kurallarına uymak. Suyun şakası olmaz, ne kadar iyi yüzücü olursanız olun emniyet tedbirlerini almak zorundasınız.

Yüzme bilmiyorsanız mutlaka işin uzmanlarından yüzmeyi öğrenmeniz gerekir. Artık yüzme havuzları oldukça yaygınlaştı. Yaşı kaç olursa olsun her birey mutlaka en az 6 ay kadar yüzme dersi almalı. Su ortamının dinamiklerini iyice öğrenmeli. Bizler yaşamını karada geçiren canlılarız. Su ise başka bir ortam. Kendine özel kuralları var. Mesela suyun kendine has bir fiziksel kuralı; kaldırma kuvveti var. Bunları keşfetmek için suda doğru şekilde zaman geçirmek, yani eğitim almak gerekli. Eğer yüzme biliyorsanız, fakat bir su korkunuz varsa bunu aşmanız gerekir. Suda yapılacak bir panik durumu yine kötü sonuçlar doğurabilir. Hatta iyi bir yüzücü olsanız bile mutlaka gerekli önlemleri almadan yüzmeye başlamamakta fayda var.

DENİZ, BARAJ VE GÖLETLER


Her su birikintisi tehlikeli olabilir. Havuzlar, hatta cankurtaran bulunduran havuzlar daha emniyetlidir. Fakat doğa şartları ile başbaşa olduğunuz her su birikintisi biraz daha tehlike arz eder. Yapısı bilinmeyen sularda ve yüzmenin yasak olduğu hiç bir suda yüzmemek gerekir. Deniz trafiğinin olduğu sular büyük tehlike oluşturur.

Yüzücülere ayrılmış alanlarda bile yüzerken antrenman partneri ile yüzmek önemli bir emniyet kuralı olmakla birlikte yetersizdir. Bununla birlikte Safety Buoy kullanmak iyi olabilir ama bu da tek başına yetersizdir.

Her yönden, bütünsel emniyet kuralları olmadan hiçbir suya girilmemeli, yüzülmemelidir.

HER ÇOCUK YÜZME BİLMELİ


Bir diğer önemli konu da, dünyaya gelen her yavrumuzun en erken dönemde suya alışması, suda yaşamını kurtaracak şekilde yüzme becerisi kazanması gerekir. Çocukların suya alışması banyoda başlıyor. Bu bağlamda ebevynlere büyük iş düşüyor. Çocukların suyla iyi ilişkiler kurmasını sağlamalı ve suyu sevmesi için bir ortam yaratmalılar. Örneğin banyoda hiç bir çocuk ağlamamalı.

Ayrıca son yıllarda oldukça yaygınlaşan bebek yüzme kurslarına da 6 ayı geride bırakan her çocuk katılabiliyor.

EMNİYETİNİZİ ALIN, YÜZMENİN TADINI ÇIKARIN

Şu konuyu da sakın es geçmeyin. Ülkemiz özellikle denizleriyle dünyanın en güzel yüzülecek sahillerine ve yüzme rotalarına sahiptir. Gerekli emniyet tedbirleri alınarak yüzmenin ve doğanın tadına varabilirsiniz. Bu konuda çalışan kendi ekibim başta olmak üzere ülkemizin her yerinde bir çok ekip var. İnternette biraz araştırma yaparak buraları bulabilirsiniz. Yüzme sporu bir eğlence ve sağlık amaçlı her yaştan herkesin yapabileceği harika bir spordur.


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page