top of page

YÜZME ANTRENMANLARINDA KULLANILAN TERİMLER

Güncelleme tarihi: 23 Şub

Takımımız Yüzme İdman Yurdu'nda kullandığımız terimleri bulabilirsiniz. Terimler takımlara ve antrenörlere göre değişiklik gösterebilir. Bu bilgiler kendi eğitimlerimiz içindir. Yüzme Stilleri ve Kısaltmaları Yüzmede 4 farklı stil vardır. Bazı kaynaklarda "stil" yerine "teknik" kelimesi geçer. Fakat Tekniksel çalışmalarla karıştırılmaması için ben "stil" olarak kullanıyorum. - Serbest (serb) - Sırtüstü (sırt) - Kelebek (kelb) - Kurbağalama (kurb)

Karışık Yüzme Dört yüzme stilini, yüzülen mesafeyi 4’e bölerek aşağıdaki sıra değişmeden ve durmadan yüzülür. Örneğin 4x100m Karışık Yüzme, 25 kelebek, 25 sırtüstü, 25 kurbağalama 25 serbest

FRIM Kelebek yerine serbest yüzülen karışık yüzme denebilir. Örneğin 4x100m FRIM, 25 serbest, 25 sırtüstü, 25 kurbağalama 25 serbest şeklinde yüzülür. Karışık Sırası 4 yüzme stili set içerisindeki her tekrar arasında sırasıyla yüzülür. Örneğin 4x100m Karışık sırası birinci 100 kelebek, ikinci 100 sırt, üçüncü 100 kurbağalama, dördüncü 100 serbest şeklinde yüzülür. Kol Çekiş Ayaklar çalışmaz sadece kollarla yüzülür. Ayak Kollar çalışmaz sadece ayak vuruşu yapılır. Drill Yüzme becerilerinizi geliştirmek için yapılan her türlü alıştırmaya denir. Örneğin "tek kol yüzme" bir drill çalışmasıdır. Branş Uzmanlaşılmak istenen ve çoğu zaman yarışmalara hazırlanılan yüzme stili anlamına gelir. İstek İstediğiniz yüzme stillerini, drillerini veya mesafeleri kendi isteğinizle yüzebilirsiniz. Örneğin 400m istek setini 25 kelebek, 100 serbest, 50 sırt 25 kurbağa 200 serbest şekilde durmadan yüzebilirsiniz. Mesafeleri ve stilleri siz seçebilirsiniz. Geliştirmeli Bu setlerde belirtilen tekrar sayılarında her intervalde daha iyi sürede gelmelisiniz. Örneğin 4x100 1’den 4’e geliştirmeli setinde birinci 100, 1:50:00 ikinci 100, 1:49:00 üçüncü 100 1:48:00 dördüncü 100 1:47:00 şeklinde daha iyi sürede bitmelidir. Yavaşlamalı Belirtilen tekrar sayılarında her intervalde daha yavaş sürede gelmelisiniz. Örneğin 4x100 1’den 4’e yavaşlamalı setinde birinci 100, 1:47:00 ikinci 100, 1:48:00 üçüncü 100 1:49:00 dördüncü 100 1:50:00 şeklinde daha yavaş sürede bitirmelisiniz. Negatif Split Yüzülen mesafedeki ikinci pace’in birinciden daha hızlı yüzülmesidir. Örneğin 200 hızlı yüzüyorsunuz ama ikinci 100 birinci yüzden daha iyi bitirilmiş oluyor. Cruise Temponuzu bozmadan yüzmelisiniz.


Build Bir mesafeyi daha hızlı yüzerek bitirmelisiniz. Örneğin 100 build setinde birinci metre daha yavaş tempodayken yüzüncü metrede en hızlı tempoda bitmelidir. H2O⬇️ Suyun altıdan gidilmelidir.


Hipoksi Nefes almanızı zorlaştıran düşük yoğunluklu çalışmalardır. Dokunun yeterince oksijen alamaması veya kullanamamı anlamına gelir. Programlarda örneğin 25 metre hiç nefes almadan yüzmeye çalışmak gibi kullanılır. 3 Kol 1 Nefes Serbest yüzerken her üçüncü kolda nefes alarak ritim tutmanız gerekir. Takla Dönüş Havuzda duvardan dönüşleri takla tekniği ile yapmanız gerekir. Serbest ve sırtüstü stillerde kullanılır. El Dönüşü Havuzda duvardan dönüşleri tekniğine uygun el dönüşü ile yapmanız gerekir. Kurbağalama ve kelebek stillerinde uygulanır. Gelişigüzel elle dönüşler kastedilmemektedir. Streamline Yüzmedeki temel yüzme pozisyonudur. Sürtünmeyi en aza indiren, her yüzme stilinin içerisinde olan en önemli harekettir. Eller üst üste ve kollar başın üzerinde, ayak bileği uzatılmış ve tüm vücudun sıkı durduğu pozisyon. Toparlanma - Recovery Bir antrenman veya yarış gibi herhangi bir yüklemeden sonra vücudun bir sonraki yüklemeye kadar dinlenmesi ve hazırlanması anlamına gelir. Antrenman içinde düşük nabız ile yüzmek toparlanmadır. Antrenman dışında uyku, beslenme ve su dengesini gözetmek toparlanmadır.


Mesafeler Kısa mesafeler: 50-100 metre Orta mesafeler: 200-400 metre Uzun mesafeler: 800 ve üzeri


Zone Dayanıklılık antrenmanı yaparken tempo belirlemede kullanılan yöntemdir. Renk sistemi ile birlikte kullanılır. Renklerle ifade ediyoruz. Detaylar için >>

Mavi

20 dakikanın üzerinde bir süre en yüksek tempoda koşabilmek gibi

Beyaz

Pazarda yürüyüş yapmak gibi, laylaylom

Pembe

Yürüyüş temposunda koşmak gibi, Jogging gibi

Kırmızı Mavi

20 dakika gibi bir süre üzerinde mümkün olan en yüksek eforla yüzmek, suratın kıpkırmızı olması gibi

Mor

10 dakikanın altındaki bir mesafeyi yarış hızında yüzmek gibi

Yeşil

Kişisel maksimum

Altın

Köpekten kaçıp arabanın tepesine çıkmak gibi

Pace Yüzülen bir uzun mesafede her 100 metre anlamına geliyor.


MTY

Muhteşem Teknik Yüzme'nin kısaltmasıdır. Master yüzücümüzün kendi tekniğine odaklanmasını ve yüzdüğü stilin kurallarına uygun hareket etmesini ifade eder. MTY yüzerken "anda kalmak" ve "odaklanmak" önemlidir. Çıkış, dönüş, bitiriş, su ile uyum ve tempo kontrolü gibi tüm teknik yeterliliklerin yapabilmesi beklenir.


SWOLF

"Swim ve Golf" kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir. Bir kulaç mesafesi ile kat edilen mesafenin öğrenilmesine ve verimli hale getirilmesine yardımcı olur.

CSS

"Critical Swim Speed"in kısaltmasıdır. Ortalama yüzme pace’i öğretmek, pekiştirmek ve geliştirmek için kullandığımız bir yöntemdir.  
3.258 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page