top of page

YÜZÜCÜ GELİŞİMİNE BİR ÖRNEK

Yetişkinlerle çalışıyorum ve onların zihnindeki algıları kırmak ayrı bir mesai, yetenek ve sabır istiyor. En zor nokta da geçmişten gelen ve zihinlerde oturtulmuş spor algısı.

Sağlık için spor yapıyoruz. Yarışmalarla da bunu rekabete döküp, eğleniyoruz. Rekabet demişken, kendinle olan rekabet...

Yani geçmişte yaptığından mümkünse daha iyisini yapmak. İyi yapmak derken de herhangi bir şeyi daha iyi yapmak. Sadece daha hızlı olmak değil.

Aşağıdaki videoda iki tane ayrı zamanlarda, videoya çekeceğimi söylemeden aldığım görüntü var. İlk bölüm bu hafta, ikincisi 2-3 ay önce çekildi.

Emin, ayak vurmayı, kol çekişini, nefesi çift taraflı kullanmayı bu süre zarfında haftada 2 günde öğrendi. Neyi nasıl yapması konusunda farkındalığı var artık ve bunları zaman içerisinde keşfedip, vücudunu suya uygun (fit) hale getirip daha da gelişecek.

Bir işte iyi olmak için 10.000 saat boyunca o iş üzerine çalışma kuralı var. Yani Emin daha işin başında. İstikrar ya da devamlılık diyelim, hedefe götüren en önemli etkendir.

Bir, on ya da yüz antrenman yapıyor olmak önemli değil. Sayılardan ziyade sürece odaklanmak gerekli. Yüzüyorsan, koşuyorsan veya ağırlık kaldırıyorsan farketmez, o an tüm zihnin ve bedeninle orada olmak önemli...

Denklem son derece basit, antrenman yapacaksın.

Videosunu yayınlamaya izin veren Emin Bülbü'e çok teşekkür ederim :)

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page