top of page

SERBEST YÜZME TEKNİĞİNİ GELİŞTİR


Yüzme farklı misyonları olan bir spor dalı. Ben bugün "yüzebiliyorum, ama stilim iyi değil" diyenler için bir yazı hazırladım. 6 adımda serbest yüzme drillerinin basamaklamasını yapacağım. Amacım yüzme antrenmanı yapan ama daha iyi teknikle yüzmek isteyenlere faydalı olması.

ÖNCE KENDİNİ TEST ET! "6 AYAK 1 KOL"

Daha iyi bir teknikle yüzebilmen için önce gerçekten yeteri derecede yüzebiliyor musun, test etmen gerekli. Bunun içinde streamline pozisyonunda 6 ayak sayıp 1 kol çekerek bu durumu kontrol edebilirsin. Burada amacımız, yüzme normlarının hepsini ne derecede yapabildiğine bakmak. Streamline, ayak vuruşları, kol çekişleri ve yandan nefes yeterli düzeyde mi? Bunlar arasındaki koordinasyon yeterli mi? Eğer 6 ayak 1 kol çekişini iyi yapıyorsan aşağıdaki aşamalara devam edebilirsin. Eğer yapamıyorsan veya yapamayacağını düşünüyorsan hemen bir yüzme kursuna yazılmalısın. Çünkü bu yazı yeterli derecede yüzme bilen kişilere göre yazıldı.
1. ADIM: "ROTASYON"

Serbest ve sırt yüzmenin ilk aşaması rotasyon yapabilmek. Rotasyon yapmak, hem omuz sakatlanmalarına karşı korur, hem daha iyi yüksek dirsek yapmaya yarar, hem daha fazla suya etki ederek daha efektif yüzmene yardımcı olur. Yani rotasyon yapmazsan daha kısa kol çekişi yaparsın, yüksek dirseği tam anlamıyla yapamazsın.


2. ADIM: "KOL DEVRİ" ve "KOL DEĞİŞTİRME"

İkinci aşamamız kol devri. Yani kolların hiç durmadan karşılıklı olarak hareket etmesi. Birbirini hiç yakalamaması, birbiriyle zıt olarak hareket etmesi... Kollarını omuzlarına yapışmış kano küreği gibi hayal edebilirsin. Omuz bölgeni ve sırt kaslarını kullanarak kol devrine dikkat et. 6 ayak vuruşu sayın önce rotasyon yapın sonra kol değiştir. Rotasyon ve kol devrini birbirine bağla. Tek hareket olarak hareket etmelisin.
3. ADIM: "KÖPEKBALIĞI"

Üçüncü aşamamızda yüksek dirseği öğreniyoruz. Kol devri yaptığınız süpermen pozisyonunda 6 ayak say, rotasyon yaptıktan sonra dirseğiniz en yüksekte kalacak şekilde yüksek dirseğini aynı bir köpekbalığı yüzgeci gibi göster, sonra aynı şekilde başladığın noktaya geri dön.4. ADIM "8-3-8"

Dördüncü aşamada yine tüm öğrendiklerimizi birleştiriyoruz. Süpermen pozisyonunda 8 ayak vuruşu say, yandan nefes alırken rotasyonunu yap, olun sudan çıksın köpekbalığı yaparak ve kol devrine dikkat ederek 3 kol çekişi yap. Artık başlangıç noktasındasın, tekrar 8 ayak 3 kol 8 ayak 3 kol çekerek devam et. Ama unutma tüm aşamaları sırayla yap, hayal etmezsen olmaz...5. ADIM: "TEK KOL ÇEKEREK YÜZ!"

Rotasyon ve yüksek dirseği pekiştirmen için bu drilli mutlaka yap.
6. ADIM: "3 KOL NEFES YÜZ!"

Amacın daha iyi teknikle yüzmek olduğu için drilleri yaptıktan sonra mutlaka öğrendiklerini 3 kol nefes yüzerek pekiştir. Unutma bu drilleri hep daha iyi yüzmek için yapıyorsun.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page