top of page

Orkun Özen - Meis Kaş 2022

2022 Haziran ayında 2 senelik aranın ardından Meis Kaş yarışması yüzüldü. Yüzücülerimiz için oldukça güzel bir deneyim oldu. Hepsi bir blog yazısında bu deneyimlerini paylaştı. İlk yazı Orkun Özen'den geliyor... İyi okumalar.

Plan:

Tek derdim sıcak ve boneyle yüzme zorunluluğuydu. Organizasyon da bu konuda esnemedi. Jel almamaya karar verdim. Buldukça da su içicektim. Batıdan 13 km/h rüzgar vardı. Bir de balonlar olunca, açıkta bizi sağa atmasını bekliyordum. Limandan çıktığınızda bir akıntı oluyor, sağa ya da sola bir yere atabilir demişlerdi. Ona dikkat edicektim.

Yarış: Erken yattık kalktık, yürüyerek gittik, yarış lojistigi çok yormadı. Feribot 20 dk zaten. Keyifliydik. Meis'de limanda platformda tentenin altında bekledik, su içtik.

Platform yüzecegimiz yöne dikti. Start verilince herkes atladı. Yine sonlardan girdim, zaten sağa yüzecektik, yürüdüm, platformun en kuzeyinden girdim. Kafilenin en sağından sakin sakin yüzerek 100 kişiyi falan geçtim demek ki... Aralarına girsem trafiğe takılırdım. Düşününce bu beni bayaa kurtarmış. Sakin başlayabildim, uzadım esnedim. Sabit bir tempoda kalabildim. Bir süre sonra bir sola gecmeye başladım, limandan çıkışta bilerek biraz sola gidicektim.

Limandan çıkana kadar hafif tempoyla gittim. Burunlarda genelde akıntı oluyor. Arada saatimden tempoma bakıyodum, ters akıntı hissedersem, birkac yüz metre basmam, belki de yön değiştirmem gerekebilirdi. Sonra bir ara biraz pace'im düştü biraz hızlandım, Solumda kara bitiyor, artık limandan çıkıyordum.

Çıktığımız anda rüzgarı hissettim, uyuyan devi (Meis'ten yüzmeye başlayanların Kaş'a yüzecekleri noktanın kerterizini aldıkları yer) seçemiyordum ama beyaz evlere dogru bir de sağımda ilerdeki birkac yüzücüden kerteriz almak zorunda kaldım. Suya girmeden bakmadığım için kızdım gene kendime..

Sağımda biraz ileride 5 kişilik bir tren gidiyordu, onlara takılmak icin basabilirdim ama benim taktiğim tutarsa zaten onlar benim arkamda kalacaktı. Rotamı değistirmedim.

Türk sularına kadar pembe-beyaz zone'larda yüzdüm. Keyif aldım, hayvan görmeye çalıştım. Ağzıma çok su almamaya çalıştım, her kulaçta kafamı serinlettiğini hissettim, ısınmamaya çalıştım.

İlk tekneye geldigim gibi, bekledigim “biraz sağa yüzün” uyarısını duydum, koridorun en solundaydım. “Peki” dedim “Suyunuz var mı?”.. Suyu hazırlamamışlardı, jelatini çıkarmaya çalıştığını görünce, kızdım tabii.. “Kaçtı abi, boşver” diyip yüzmeye devam ettim.

Ne vatoz, ne bir balık.. Masmavi derinlige baka baka yüzdüm. Keşke bir şeyler olsaydı. Sağımdaki treni de göremiyordum artık. Sağımda çok önde birileri vardı ama.

İkinci tekneye geldim, yine aynı muhabbet: “sağa yüz!”.. Artık bu noktada uyuyan devi seçebiliyodum, bilerek solundaki boyuna yüzüyordum. Rüzgar belime bağlı emniyet balonumu sağ tarafıma atıyordu, dalgalar solumdan geliyordu. Hedefin biraz soluna yüzmek mantıklıydı. Teknedeki bayrak da saga doğru uçusuyordu.

Sonra bu tekne benim peşimden gelmeye başladı. Mazot kokusu ... Bir yerden sonra önümde bitti falan. “Abi diyorum ben ne yaptığımı biliyorum” .. “git arkadakilere bak... 120 kişi var suda, ben önlerdeyim. Belli ki iyiyim.. :D beni neyden kurtarıyosun?“ .. diyemedim tabii. Ben bir şey deyince o da “grabolablohovv!” gibi şeyler diyordu. Bir de turuncu tişörtüyle organizasyondan genç bir eleman vardı. O da kendine video falan cekiyodu.. Bir yerden sonra artık sağa kırdım ve rüzgarı arkama alıp finish'e dogru yüzmeye başladım. Onlar da peşimi bıraktılar sagolsunlar.

Burada da artık bayrak ve sarı şemsiyeler görünüyordu.

İlginc bi sekilde tempomu arttırabildim. Bu sene formsuz ve yaşlı hissettiğim icin kalbim pek hızlanmıyor gibi düşünüyordum. Pek de öyle sprint antrenmanı da yapmadım ama son 1-2 km de Core ve Rotasyon yapmaya odaklanarak 29 SPM de kaldım - ki benim icin iyi bir kol ritmi.

Finish'e mutlu geldim.. Çıktım.. Güleryüz bir iki muhabbet.. Ama durulacak gibi degil, sıcak, yer çekimi falan.. :) Hemen piştim.. Soğuma yapayım dedim. Suya geri girdim. Gelenlere doğru yüzdüm.. Heyecandan sarı balona kadar bir de öyle 300-400m yüzmüşüm...

Sonrasında insanlara baktım ya ortadan geldiler ya da benim gibi sagdan.. Hakkaten akıntı hepimizi sağa atmıştı..

İyi gidenler:

 • Arkadan rüzgar olduğunda belime bağladığım emniyet balonu koluma dolanıyor, bunu bildiğim icin su girmeden kemeri biraz kısalttım.

 • Güneş kremi + vazelin, sudokrem, anti-chafing ..vs. sürdük, çok iyi oldu. Ayı gibi yandık.

 • Apart kiraladık, alışık olduğum kahvaltımı evde edebildim. Erkenden uyuduk..vs

 • Sıcak bir gün, olabildiğince tuzlu bir denizi, jelsiz ve az suyla kotardım. Çiş yapmaya çalışırken zaten bri kas grubunu deaktive edip sonra tekrar aktive etmek de zaman alıyor zaten. Taha demişti “hidrasyon hafta içinde yapılıyor. Yarışta aldığın suyun zaten size pek bi faydası olmaz”. Bunu dinleyip son hafta iyi beslendim, elektrolit, magnezyum ve su takviyeleri yaptım. Hakikaten, esnekliğim de iyiydi, susuzlugu ve enerjiyi de kotardım.

 • Kafam bonenin içinde çok ısınmadı. Biraz su serindi, biraz da farkındalıkla çok basmadım ve kendimi korudum sanırım.

 • Yarışa bir hafta kala takımca toplanıp konuştuğumuz iyi oldu.

Hatalar

 • Uyuyan deve falan bir dönüp baksam iyi olurdu. Limandan çıktıktan sonra klasik “ee neereye yüzüyoruz” olduk.. Yarışın 45. Dakikasından sonra da önümde takip edecegim kimse de yoktu.

 • Teknedekilerin yüzmeyle alakaları olmadıkları için çok yanılıyorlar.. Ama bazen gene de haklı oluyolar sanırım..

 • Akıntıyı anlamak icin Meis'e geçerken feribotun burnuna bakıp anlamaya çalışacaktım. Heyecandan gevezelikten unuttum...

Highlight:

 • 13 Km rüzgar ve ona ters bir akıntı olması çok ilginçti.. O çapta bir su kütlesinin icinde açık suda iken o akıntıyı hissetmek neredeyse imkansız sanırım. Bu tarz geçişlerde tekneler burada devreye giriyor. Ama teknedekilerin de kredibilitesi çok düşük bende.. Bonifacio geçişimde de italyan skipperlarımız vardı. Iyi bir denizci olmaları yetmiyor, yüzmeden de anlamaları gerekiyor. .. Gene de biraz da olsa kulak vermek lazım sanırım.

 • Açık su da süre kötü bir hedef tabii ama 2 saatin altında gelsem hoş olur diyordum. Geldigimde saatimi durdurdum 2h1dk gördüm.. :( sonra bir de "Yavuz" Şam şeytanı sudan çıktığım gibi “süpersin abi tebrikler.. Yalnız abi çok sağdan geldin.. En az 15dk kaybettin” dedi.. :( Haklıydı galiba.

Sonuc:

 • Sanırım pek hakkını veremedim. Bi daha yüzücem! :) Konuk Yazar; Master Yüzücü Orkun Özen Instagram >>


43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page