top of page

Huri Akıncı - Meis Kaş 2022

Yarış motivasyonu: Kaş, babamın memleketi, doğup büyüdüğü yer. Hayal meyal gençken Meis adasına kayıkla ulaşmaya çalıştıklarına dair hikayeler hatırlıyorum :) Bu sebeptendir ki parkur benim için hep çok özel oldu.

Hazırlık: *Son 6 senedir haftada 2 gün aksatmadan yüzme antrenmanı yapıyorum. *Yarıstan 1 ay önce MarathonMasters Marmaris yarışında 5K yüzdüm. Ve ne kadar sürdüğüne (~2.5 saat), nasıl hissettirdiğine (tuzlu) dair bir farkındalığım oldu. *Son 2 ayda haftada 3 gün antrenman yapabilmeyi -aksaklıklar da olsa- denedim. *Son 10 gün kala beslenmemdeki karbonhidratı ve suyu arttırdım. Günlük olarak magnezyum alımıma dikkat ettim.

Planlanan: *Yarışı en iyi ihtimalle 3.5 saatte, mümkünse cutoff süresinden önce (4 saat) bitirmek *Açık denizde yalnızlık hissi gelmemesi için çok düşünmemeye çalışmak, bu his uğrayacak olursa, onu ötelemek! (Az daha gideyim sonra korkarım :P) *Uzun süre suda kalacağım için enerjimin düşmesine fırsat vermeden kendimi beslemek: 3 paket sıvı jeli Meis çıkışında, Türk karasularına gelince, ve son 1.5 km de almak *Meis’den çıkana tek ve bir süre daha burna paralel gitmek, sonrasında balonları ayrıştırabilecek mesafeye gelene dek deve hörgücüne doğru yüzmek. *Benim için yarış son 1.5 km başlayacak, o zamana dek antrenman yüzüyorum :)

Gerçekleşen:

*Bir önceki gece merkezdeki gürültüden ve stresten kaynaklı hiç uyuyamadım. Sabah 5’den sonra bir yarım saat dalabildiysem ancak odur. 7 saat boyunca yattım, sinirlerimi bozmadım, farklı taktiklerle başarısızca uyumayı denedim.

*Tekne Meis’e doğru limandan ayrılınca rotasını iyi takip ettim. Sarı balonun, kavuniçi balonun nasıl kaybolduğunu, hatta bir süre sonra uyuyan devin bile ayrışmayıp, yandaki tepe ile bir deve hörgücü oluşturduğunu gözlemledim. Kaş’taki mimari yapılar yeşillik bir alanın sağından ve solundan yukarıya doğru yukseliyor. Sol tarafta kalan beyaz binaların altında finish noktası olduğunu biliyordum. *Yarışın ilk 20 dakikasında gruptan bayağı arkada kaldım. Meis limanında, ben ve bir yüzücü, ve artçı bot vardı. Hep yalnızdım, ama ara sıra kontrol edildiğimi farkettim, takdiğime bağlı kaldım, düşünmemeye ve korkmamaya çalıştım.

*Burna paralel yüzmeye çalışırken, organizasyon çok sağda kaldığımı söyledi, ve burna doğru yüzmemi istedi. (Birinci kırmızı halka)

*Açık denize çıkınca dalga ve akıntı beni zorladı. Kerteriz almak için dalganın düşük bölgesinde kafamı çıkartınca denizden başka birşey göremez oldum.

*Hörgüce doğru yüzerken organizasyon yine çok sağa gittiğimi söyleyerek beni uyardı, ve sola doğru gitmemi istedi. (2. Kırmızı halka)

*Yavaş yavaş karayı seçebildiğimde kavunici balonu aradım. Ve deniz seviyesinden yükseklerde bir yerde görmüş olmama şasırmakla birlikte, onu hedef aldım, ve cok sık kerteriz alarak devam ettim.

*Rotamı doğrulamak için tekneye kavuniçi balonu sordum. Türk bayrağını görüp görmediğimi sordular. Sarı balon, ve *alakasız bir yerde* havada asılı kavuniçi balondan başka birsey goremiyordum.

*Bir süre daha bu şekilde yüzünce, hedef aldıgım kavunici balonun, bir binanın çatısındaki Türk bayrağı olduğunu anladım. Kanonun yol gösterişini doğruladım ve devam ettim.

*Son bir km de deniz çok pisleşti, rahatsız oldum, ama az kalmıştı. *Finish noktası hiç bir şekilde görünmüyordu. Aslında ne beklemem gerektiğini de bilmiyordum. Yine bir tekneye sordum. Beyaz tenteyi hedef alarak devam ettim ve oldu!

*Çıkınca öğrendim ki kavunici balon yarışın başında patlamış! Benim için yarış o son 1.5km yi farketmeden geçmiş oldu :)

Değerlendirme: *Yarış öncesi iyi bir uyku çekebilmek için oteli daha sakin bir yerde seçmek ve belki biraz uyku verici bir ilaç yardımcı olurdu. *Parkuru hem harita üzerinde, hem arkadaşların deneyiminden, hem de tekne yolundayken tekrar tekrar çalışmak çok iyi oldu. *Beslenme planıma sadık kalmak iyiydi. *Kendime ve gücüme az daha güvenebilsem, kano ve teknedekilerin dediklerinin aksine de olsa, doğru olduguna inandığım yoldan gitmek isterdim. *Aynı heyecanı ve belki de kaygıları paylaştığın takım arkadaşları ile birlikte, çok daha keyifli bir deneyim oluyor. Konuk Yazar Master Yüzücü Huri Akıncı


40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page