top of page

HIIT VE YÜZME


Kısa adı HIIT, uzun adı High Intensity Interval Training, türkçesi ise Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman...

Son günlerde fitness dünyasında oldukça popüler olmasına rağmen, aslında biz uzun yıllardır bu metodu yüzme antrenmanlarına uygun şekilde monte ediyoruz. HIIT'ten önceki yıllarda, yani Fitness'ın Body Building sanıldığı yıllarda, cardio yapmanın bile kasları geliştirmek için mantıksız olduğu söylenirdi. Oysaki yüzücülerin yaptığı antrenmanların neredeyse hepsinde irili ufaklı HIIT setlerine yer verilir. Yüzme antrenmanlarının en önemli bölümlerini interval antrenmanlar oluşturur.

Fitness'ta yapılan oldukça popüler bir HIIT seti örneği vermek istiyorum. Bisiklete biniyorsunuz, 20 saniye çok hızlı pedal çeviriyorsunuz, sonra 10 saniye dinleniyorsunuz. Bunu aralıklı bir şekilde 8 defa yapıyorsunuz. Yani toplamda 4 dakika sürüyor. Bu setin özel ismi ise TABATA, yani bu protokolle araştırmalar yapan bilim insanının ismi aslında.

TABATA dışında HIIT ile ilgili son yıllarda birçok araştırma yapıldı. Bu araştırmalardan çıkan ortak sonuç ise uzun süreli bir egzersiz yaparak kazanılan birçok sportif parametre, HIIT ile daha hızlı bir şekilde de kazanılabilir hatta daha fazlası bile mümkün olabilir.

Şimdilerde bu popüler antrenman modeli birçok antrenman programında yerini buldu. Ama antrenmanın tüm parametrelerinin bir bütün olduğu ve bu bütün parçaların dengeli bir şekilde çalışması gerektiğine dikkat çekmek istiyorum.

HIIT oldukça zorlu bir antrenman modeli, buna hayatında hiç spor yapmamış, sporu bir kenara bırakalım yürümesi gereken mesafeleri bile yürümeyen insanların yapıyor olması, onlarda orta ve uzun zamanda ne tarz tepkiler oluşacağı henüz net değil.

Yüzme antrenman programlarını incelediğimizde, hepsinin içeriği sizi yavaş yavaş yüklenmelere hazırlayan bir yapıdan oluşuyor. Aralara uygun şekilde HIIT ekleniyor. Bu konuda iyi bir yüzme antrenman programıyla doğru rotadan ilerleyerek hızlı bir şekilde hedefe ulaşabiliyorsunuz.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Hozzászólások


bottom of page