top of page

BODRUM KAMPIMIZ, 11-12-13 EYLÜL 2020, YÜZME İDMAN YURDU

2020 yılı pandemi nedeniyle yarışmaların ve antrenmanların alışılmışın dışında geçmesine neden oldu. 2 senedir yaptığımız kamplarımızı da bu sene nasıl yapıcaz, nasıl edicez derken Eylül ayında 2 adet kamp yaptık. İkisi de birbirinden farklı deneyimlere sahne oldu. İlk kampımıza katılan sporcumuz Sibel Uzun'un kamp hissiyatını paylaştığı yazıyı sizlerle paylaşıyorum. İyi okumalar...

Dalgalarda Yüzmek Gibisi Yoktu...

Bodrum Türkbükü'ndeki seyirlere doyulamayan koylarında (Cennet Koyu, Patato Beach, Türkbükü Plajı) kulaç attığımız kampımızın, ilk grubunda yer aldım. İstanbul'daki havuz antrenmanlarının Keşif Kulvarında yer alan bir sporcu olarak söylüyorum; akıntıya karşı, dalgaları karşılayan parkurları yüzebilmenin, yüzme gayreti içerisinde olmanın güzelliklerini doya doya yaşadık.

Yüzme İdman Yurdu

Yüzme İdman Yurdu yapı itibariyle farklı gelişim düzeylerindeki farklı yaşam ve mesleklere sahip, çok farklı yaştaki yetişkinlerden oluşuyor. Böyle bir yapıyı haydi şimdilik İstanbul diyeyim bulmak gerçekten zor. Var etmek, sürekliliğini sağlamak, yarışlardan başarılarla dönmek büyük çaba, akıl ve sabır gerektiriyor. Kurucusu, yürütücüsü, Taha Engin belki tüm spor branşlarında geçerli olacak bir yol çiziyor: "Yüzme her yaşta öğrenilir ama hemen öğrenilmelidir". Bana göre bu yaklaşımı ortaya atmak hiç kolay değil ki bizler uygulanabildiğini görüyoruz, yaşıyoruz. Bu fikir ve yapıyla herkese ulaşan spor branşları pek çok ilerlemeye vesile olabilir.

Pek çok sporcu arkadaşım gibi ben de başka antrenörlerle çalıştım. İyi yüzmek, madalyaları dizmek "iyi antrenör olmak" anlamına gelmiyor. Değer vermeyen, sporcusuna özenli davranmayan, bilgisini eşit ilişki kurarak paylaşmayan antrenörlere Yüzme İdman Yurdu'ndan sonra katlanabileceğimizi pek sanmıyorum.

Farklı Kulvarların "Birlikte Mücadelesi"

‌Kamp konusuna geri döneyim. Farklı seviyelerin bir arada yüzme deneyimi çok iyiydi. Mücadele Kulvarındaki arkadaşlarım o kadar iyiler ki, biz yeni başlayanlar Michael Phelps ve Federica Pellegrini'yle yüzmüş gibi hissettik. Ama hepsi kampın her aşamasında alçakgönüllü bir şekilde motivasyonunuzu sürekli canlı tuttular.

Mücadele kulvarı sporcularımızdan Ceysun Candaş'ı özel olarak anmak gerekir. Hem tüm mesafeleri ziyadesiyle yüzdü, Matiz Pansiyon'da muhteşem ağırladı, organizasyonun aktif sorumlusu oldu. Örnek alınacak bir çalışkanlığı vardı.

Boğaz'ı en az üç kere kat etmiş sporcuyla hayatında ilk defa denize açılan sporcu birlikte yol alma deneyimi elde etti. Tabii ki süreler ve mesafeler bambaşkaydı. Herkes kendi özgün yeteneklerini epeyce sergiledi. Bazı sporcularımızın saatinin ibresi haftalık 10 km'yi geçmişti, hayranlıkla karşıladık.

Parkura ulaşma sırasında tüm seviyelerdeki sporcuların birbirini kollaması, gerekince yardımcı olması kampın temel ve ilerletici unsurlarındandı. Denizin ortasında hep birlikte dalgalarla boğuşurken Swimsecure'larla ortaya çıkan grup senkronizasyonu hoş bir görüntü ortaya çıkardı. Güvenlik bakımından Swimsecure'lar alkış aldı.

Herkesin Faydalanabildiği Kamplar...

Yüzme İdman Yurdu ve sporcuların yarattığı imkanlarla var edilen böylesi kamplar kamusal imkanlarla desteklenebilir ve çoğalabilir. Kamplar sayesinde doğa daha fazla korunaklı ve sporcuların denizdeki güvenliği daha fazla sağlanabilir. Pek çok ve farklı yetenekler ortaya çıkarılabilir. Yüzme branşında önemli başarılara imza atılabilir.

Sibel Uzun Master Yüzücü


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page