top of page

AKIŞTA KAL!

Güncelleme tarihi: 30 Eki 2023

Sporda en temel faktör süreklilik kavramıdır. Hem sporcunun gelişimi, hem de antrenörün sporcuyu antrene edeceği enstrümanların işe yaraması için sürekli bir şekilde çalışmak gerekli.

Bu süreklilik kavramıyla bu iş; sanki her gün olacakmış gibi bir anlaşılıp gözünüzü korkutmasın. Haftada veya ayda bir-iki defa olacak şekilde antrenmanlarınızı revize edebilirsiniz. Haftalık veya aylık kaç antrenman yaptığınızın ötesinde bu antrenmanları orta ve uzun vadeli aralar vererek mi yoksa zinciri bozmadan mı yaptığınızın önemi vardır. Daha yakın tarihli bir hedefiniz varsa elbette iki antrenman arası daha kısa olmalıdır. Ama belli bir tarihi hedeflediğiniz bir hedefiniz yoksa zinciri bozmayın yeter. Hele yüzme sporunu yapıyorsanız. Arayı açtığınız anda su hissiyatınız kayboluverir. Neticede yüzme sporu, öncelikle sizi suya adapte etmeyi amaçlar. Tüm gününü kara hayatında geçiren bir birey olarak sudan uzak kaldıkça vücudunuz suya olan adaptasyonunu unutmaya başlar. Bu durum tekniğinizin iyi olması, çok yetenekli olmanız veya geçmiş zamanda harika yüzmeniz ile alakalı bir şey de değildir. “Damla damla ama sürekli akan su mermeri bile çatlatır” derler, konumuzu tarif etmek için çok uygun bir örnektir. Çeşitli nedenlerle yüzemeyecek olduğunuzda da havuza gelebilirsiniz. Üst vücutta sorun varsa alt vücutla yüzersiniz, alt vücutla sorun varsa da üst vücutla. Zorlayacak hareketleri yapmazsınız, ama sorun çıkarmayan hareketleri yapabilirsiniz. Önemli olan suyun içinde olmak, süreklilik ve akışta kalmaktır. Belki de hiç suya girmemeniz gereken bir durum var. Yine antrenmana gelip, karada çalışabilirsiniz. Lastik çekebilirsiniz. Yeter ki havuzun, ortamın kokusunu soluyun. Ben antrenör olarak tüm sporcularım özelinde, kendi hedefleri ile alakalı hayallerine ortak oluyorum. Bazen onlardan çok kendimi kaptırdığım da oluyor. Mecburiyetten ara vermek zorunda olduğumuz zaman bende bir hayal kırıklığı oluyor. Antrenörlüğün en keyifli yanı, sporcuyla omuz omuza bir hedefe yürümek, bu yolda mücadele etmek olduğu için hep akışta kalacakları bir bakış açısına sahibim.

Antrenör sporcu ilişkimizde ilk odaklanmamız gereken nokta da burası. Yüzücünün ve antrenörün akışta kalması. Bunun için de sağlıklı geri bildirimlerle birbirimizi daha iyi anlamaya çalışmalıyız.

Neticede hedefe giden yolda ilk ihtiyacınız olan öğe akışta kalmanız, sürekli bir şekilde devam etmenizdir. Yetenekli olmanız gibi başka konular akışta kalmadığınız sürece yeteri kadar etkili olmayacaktır. Hem zihnen hem bedenen akışta kal, sürekliliğini bozma, zinciri kırma!


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page