top of page

ÇOCUKLAR İÇİN YÜZME

Yüzme Öğrenimi ile Yüzme Antrenmanı Farkı

Yüzme öğrenimi ve spor olarak yüzme antrenmanı birbirinden bağımsız konulardır. Yüzme öğrenimi alacak öğrencilerimizin hepsine özel ders ile bire bir olarak yüzmeyi öğretiyoruz. Çünkü her bireyin öğrenme yolu farklıdır. Yüzme öğrenildikten sonra da tüm öğrencilerimizi antrenman için kendi algılarına veya yüzme seviyesine benzer öğrencilerden oluşan gruplarla yüzdürmekteyiz. Antrenmanlar grup sinerjisi ile daha faydalı ve eğlenceli olmaktadır. Yüzme Öğrenimi 6 yaşına kadar tüm öğrencilerimize yüzme öğrenimi bakış açısıyla dersler yapıyoruz. Çünkü 6 yaşına kadar koordinasyon yeteneği yüzmeyi spor olarak yapabilecek yeterlilikte değildir. Yüzme ise hem kol, hem bacak oldukça karmaşık sayılabilecek koordinasyon yeteneği içermektedir. Yüzme öğrenimi derslerimiz 30 dakika sürmektedir. Bunun nedeni yüzme öğretimi esnasında antrenmana nazaran daha hareketsiz kalan öğrencimiz üşütebilir ve kendini kötü hissedebilir. Bizim en önemli amacımız öğrencimizle pozitif iletişim ile kalıp, öğrencimize "suyun kaldırma kuvvetini" ve "nefesini" nasıl kullanması gerektiğini oyunlarla ve ona güven vererek sağlamaktayız. Üşümesi, yüksek sesten rahatsız olması, kendisini yalnız hissetmesi gibi olumsuz etmenlerin hepsini kaldırıyoruz. Derslere gelmeden önce ebeveylere tavsiyelerimiz Öncelikle suyun içerisinde "nefesini kontrol edemeyen" öğrencilerimiz suyla iyi anlaşamayabilir. Bu nedenle banyo zamanlarınızı bir eğlenceleye çevirin. Çocuğunuz ile güven ilişkisi ve beden teması kurmanız, onunla göz hizasında, uygun bir ses tonu ile konuşmanız çok önemlidir. Başından aşağı kontrolsüz su dökülen çocuklarda su yutma durumları gözükür. Bu durum, çocuklarınızın biz yetişkinler için öğrenilmiş bir hareket olan suda nefes tutma beceresini henüz kazanmamasından kaynaklanır. Eğer empati kurarsanız burnunuzdan su çekmek sizi de çok rahatsız eden bir durum olacaktır. Bu nedenle çocuğunuza başından su dökülürken nefesini tutmayı öğretmelisiniz. Dökmeden önce de ona durumun bilgisi verilmelidir. Bu konuda sabırlı davranıp, ağlama gibi olumsuz bir tecrübe yaşanmadan banyolar geçirilmelidir. Öncelikle hassas yerler olan kulak, göz ve burundan uzak tutarak vücuduna suyu dökmeli ve onu bu harekete alıştırmalısınız. Zaman içerisinde alıştıkça minik minik başında aşağıya su dökebilirsiniz. 

Eğer birlikte denize veya havuza giriyorsanız. Çocuğunuzla sürekli temas halinde kalın. Kolluk veya yardımcı bir ekipman kullanmayın. Ona güven verin ve önce suyla tanıştırın. Ayaklarından başlayıp uyum sağladıkça tüm vücudunu suyun içerisine sokacak şekilde zamana yayarak suyla tanıştırın. Ağlamadan ve üşümeden size güvenerek suyla tanışmalı. 

 Siz yetişkin olarak suyun nasıl bir madde olduğunu biliyorsunuz. Fakat öğrencimiz için su, yepyeni bir deneyim alanı. Bunu unutmayın. 
 Banyoda huysuzlanan, ağlayan çocuklarınız için bebek yüzme konusunda uzmanlaşmış yüzme öğretmenlerinden destek alabilirsiniz. Yüzme Antrenmanı 6 yaşından sonra benzer yaş ve yüzme durumunda olan öğrencilerimizi gruplar halinde yüzdürebiliyor. Grup faaliyetli ve bir takıma ait olma fikri biz insanlar için oldukça eğlencelidir. Bu grupla çalışma işi sporcularımızın kapasitesini keşfetmesi için de gerekli bir durumdur. Sosyal anlamda da sporcumuz takım arkadaşları ile gelişimini destekleyecektir. Bu nedenlerden dolayı 6 yaşını aşmış öğrencilerimizi antrenman bakış açısıyla yüzme sporundaki tüm becerileri edinmeleri için çalıştırıyoruz. Öncelikle serbest ve sırtüstü teknik yeteri kadar öğretilip daha sonra kelebek ve kurbağalama teknikler öğretiyoruz. İlk dersten itibaren atlayış, suyun altını tanıma ve yüzme yeterliliği kazanılıp yüzülen mesafeler arttıkça takla dönüş gibi tekniklerin hepsini sporcularımıza öğretiyoruz. Takım antrenmanları antrenörlerin planlamaları doğrultusunda 60 dakika sürmektedir.


16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page